php include sorunu çözemedim.

selam arkadaşlar php include beceremedim durumu anlatayım.

kök dizinde veritabani.php var.bende il ve ilçeleri seçmek için fonksiyon var buda secim.php.Seçim php ise kök dizinde.veritabanı.php ise secim.php ye include edilmiş durumda.Yani aynı yerdeler.Ben bu fonsiyonu çalıştırıp veritabanından il ve ilçeleri seçebiliyorum.Burda sorun yok.

ilanekle.php diye bir dosya var ve ben bu fonksiyonu içine koymak istiyorum ama include edilince anladığım kadarıyla veritabanı.php yi görmüyor.Mysql ye bağlanmıyor.Açılır kutuda ilçe ve mahalle açılmıyor tıklandığı zaman.

Ör:xxx.com/secim.php çalışıyor.

ör:ilanekle.php

Burada kategoriyi seçiyorsunuz

sonra buna dönüşüyor: ilanver/210/kemirgenler (buda ilanekle.php içinden gelen adres.Farklı yer değil.Bunu üretmek  echo '/ilanver/' kullanılmış.

kısaca uzantılar hepsinde farklılık gösterdiği yüzden fonksiyon doğru çalışmıyor.Yani veritabanı.php(burada şifre,db kullanıcı adı falan var) yi bulamıyor.

Bu problemi çıkaran bu yalancı ilanver/ diye birşey.Ana dizine ulaşamıyorum.url include yapmaya çalışıyorum ana dizininden veritabanını çekmek için olmuyor.

işhallah anlamışsınızdır.

2011-03-29 01:31:23

Php

include yaparken mümkünse sitenin dibinden itibaren uzun uzun yol yazmanız gerekir. bazı php sistemlerinde çalışmakta olan dosya kendisi ile aynı dizindeki dosyaları okuyabiliyor. sanırım sorun burdan kaynaklandı. tam yol yazarsan düzelir.

Her programcı birgün Php yi tadacaktır
2011-03-29 01:38:45

Php

yusuefYusuf PolatAvatar

Bir tane global değişken tanımla ve klasör dizinini tam olarak yaz.Örneğin linux sunucularda;

/home/user/site_adi/public_html şeklinde yada benzeri olur.

daha sonra include ederken global_değişken+klasör yolu şeklinde yazarsan dizin sorunu kalmaz. Anlattıkların arasında ilanver/210/kemirgenler şeklinde link olduğundan bahsetmişsin buda url rewrite ile yapılıyor. Orjinal linkin ne olduğunu almak için anadizindeki .htaccess dosyasına bakmak ve değişkenleri öğrenmek gerekiyor.

2011-04-01 00:54:49

Php

tamam sağolun çözdüm base href=  diye birşey var.Bunu buldum.

2011-04-02 15:33:29

phpkodlari.com © 2009 Herkes Php öğrenecek
Eglence ve Oyun: Gamikro