Seo Nedir.

Kategori : Seo Teknikleri

SEO: Search Engine Optimization

Günümüzde herkes arama motorlarını kullanıyor. ve Arama motorunda üstlerde çıkmak çok önemlidir. SEO kelimesi arama motorunda üst sırada çıkmayı temsil eder. Bu knouda yapılan çalışmalara Aram motoru optimizasayonu denmektedir. Yurt dışında sadece bu işi yapan firmalar da bulunmaktadır.

Ülkemizde yeni yeni oluşmaya başlayan bu sektör henüz beklenen yere gelememiştir. Doğru yapıldığında iyi bir optimizasyon sizi ilk sayfada çıkarabilir. Ama hiçkimse 1. sırayı garantileyemez. Eğer 1. sırada çıkmak istiyorsanız google üzerindeki adwords sistemine üye olarak yüklü miktarda para verip 1.sıranın üstüne yerleşebilirsiniz. Tabii deneyimli kullanıcılar en üstteki reklamları farkedebildiği için genelde onun altındaki 2. siteye girme oranı da yükselir. Bu sebeple Ne kadar paranız olursa olsun google listesinde 1. ve 2. sırada olmanızı garantilemenin yolu SEO yapmaktır.

Arama motorlarının yapısı yaklaşık olarak tahmin edilse de google gibi büyük firmalar çalışma mantığını tam olarak açıklamamaktadır. Bu sebeple seo yapan kişiler yaklaşık hesaplardan gitmektedir.

Bilinen en önemli Seo bileşenleri şunlardır:

  • Web sayfasının düzgün bir yapısı olması, Title, Description ve Başlık taglarının düzgün yazılmış olması
  • web sayfasına farklı sitelerden link verilmiş olması: Google bu konuda linkrank sistemi kullanmaktadır. Bir siteye hiçkimse link vermiyorsa o sitenin değeri düşer. Link veren ne kadar çoksa site o kadar değerlenir
  • Adres satırı düzgün olmalıdır. Eğer sitenizin adres satırında &id=34&com_content=232 gibi alakasız kelimeler varsa bu da sitenizin hitini düşürür. özellikle link yapısında türkçe karakter varsa veya arada boşluk kalırsa arama motoru sitenizi düzgün indexleyemez ve size (-) puan verir.
  • Site kendi içinde tutarlı olmalıdır: sitede düzgün dolaşım sağlayacak bir menü ve alakalı makalaler gösterilmelidir. Böylece arama motoru sayfalar arası ilişki kurup hitinizi yükseltecektir.

Bu konuların detayı sıra ile bu bölümde incelenecektir.

drekon2009-11-02 14:46:09

Php

karamsar76mehmet karaman

 XHTML

2015-10-26 05:50:46 Edit:2015-10-26 05:51:01

phpkodlari.com © 2009 Herkes Php öğrenecek
Eglence ve Oyun: Gamikro